دوشنبه 30 مرداد 1396
اخبار دانشکده
24

ترجمه گزارش خبرگزاری پارس تودی راشین از همایش بین المللی" حج در پویه تاریخ" و مصاحبه با ناهیده کلاشی

ترجمه گزارش خبرگزاری پارس تودی راشین از همایش بین المللی" حج در پویه تاریخ" و مصاحبه با ناهیده کلاشی

همایشی با سطح علمی بالا

همایش بین المللی "حج در پویه تاریخ" در اواسط فروردین ماه به همت گروه تاریخ و همکاری انجمن ایرانی تاریخ در دانشگاه الزهرا برگزار گردید. موضوعات مورد بحث  در این همایش عبارت بودند از: "مبانی نظری حج در قرآن و و روایات"، "حج، اتحاد، همبستگی و مصالحه"، "حج و دیپلماسی سیاسی"، "حج و هنر"، "حج واقتصاد"، "اشتراکات فرهنگی در حج و زیارت"، "موانع و مشکلات برگزاری حج در بستر تاریخ" و دیگر موضوعات روز در رابطه با جنبه های مختلف حج به عنوان یکی از ستون های مذهب اسلامی، مطرح گردید. قبل از شروع همایش فیلم مستندی درباره دانشگاه الزهرا و تصاویری از حج پخش شد. همانطور که دبیر اجرایی کمیته همایش و معاون پژوهشی دانشکده ادبیات دانشگاه الزهرا "دکتر شهلا بختیاری" اشاره کرد: نزدیک به صد و بیست اثر از کشورهای جهان به این همایش فرستاده شده بود، اما با توجه به معیارهای گزینش مقالات، تنها سی مقاله برای ارائه در همایش برگزیده شد. نویسندگان این مقالات، ازجمله پانزده سخنران خارجی از کشورهای عراق، ترکیه، سوریه، لبنان، قزاقستان، ازبکستان و روسیه بطور رسمی  برای ارائه مقاله خود در کنفرانس دعوت شده بودند. در جمع نویسندگان روسی سخنرانانی همچون زیلا خبیبولینا، عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات ادیان و قوم شناسی فرهنگستان علوم روسیه در شهر اوفا و بنده حقیر بودم. اینجانب به عنوان خبرنگار و مدیر مسئول مجله "ایرنا- اسلاواکی"، آئیدا سوبولیوا و فرهنگ شناس، مقاله نویس مشهور، سرگی (جنت) مارکوس سردبیر مجله "فرهنگ اسلامی" حضور داشتند. سرگی مارکوس در زمینه آثار حج در شعر روسی مطالب جالبی تهیه کرده بودند اما متاسفانه موفق به حضور در این همایش نشدند. موضوع سخنرانی اینجانب "ویژگیهای حج در رسانه های گروهی روسیه" بود، بنده در سالهای 1992 و 1993 مدیریت بخش اسلامی برنامه های تلویزیونی "نینه" را بر عهده داشتم.

بنده حضوری فعال در پخش مستقیم مراسم افتتاحیه حج در همه حوزه های جامعه کشورهای مشترک المنافع داشتم، اما بعدها در اوایل سالهای 2000 بصورت کاملا اتفاقی برای برنامه تلویزیونی "جهان اسلام" که از  کانال ماهواره ای "اکت پرامیتی"پخش می شد یک سری موضوعات در مورد حج مسلمانان روسیه اجرا کردم. البته بنده اذعان کردم که در مورد اصول عمومی تفسیر حج در فضای اطلاعاتی روسیه تجربه شخصی بیشتری دارم. اما اکنون خانم ناهیده کلاشی عضو کمیته علمی همایش به سوالات ما در ارتباط با دعوت میهمانان روس پاسخ می دهند.

- بسم الله الرحمن الرحیم، اینجانب ناهیده کلاشی استاد زبان روسی، عضو کمیته علمی همایش بین المللی "حج در پویه تاریخ" به نوبه خودم به شما و همه مسیحیان عید پاک را تبریک می گویم.

-  از شما سپاسگزارم.

- قبل از هرچیزی بنده می­ خواهم در مورد خود واژه "حج" سخن بگویم. حج یک سفر معنوی یا زیارت مذهبی مسلمانان  است و همانطور که خودتان  اطلاع دارید در هر دینی، به عنوان مثال در دین یهودیت و بودا و.. هم چنین سفرهای معنوی وجود دارد. همایش "حج در پویه تاریخ"با همت گروه تاریخ و انجمن ایرانی تاریخ در تاریخ های 16و 17 فروردین سال 1396 برگزار شد. در مراسم افتتاحیه همایش و اجلاس عمومی، اساتید بنام رشته های تاریخ سخنرانی کردند. هدف اصلی همایش، گرد هم آوردن کارشناسان حوزه تاریخ و اسلام شناسی و دیگر حوزه های علوم اجتماعی و همچنین افرادی که علاقمند به مسائل حج، بررسی این سفر زیارتی و چگونگی توسعه  آن در طول تاریخ بودند. همه ما انسانها همگی از پدر و مادری یکسان متولد شده ایم به همین خاطر باید همدیگر را دوست داشته باشیم و دست از تحقیر و نابودی همدیگر برداریم و باید روابط برادرانه و دوستانه را گسترش دهیم. به عنوان مثال مسیحیت به سه گرایش ارتدوکس،کاتولیک و پروتستان تقسیم می شود، دین اسلام نیز شامل گرایش های مختلفی همچون شیعه و سنی است.  اما آنچه در این میان مهم است، اعتقاد به یک خدای واحد است. شکر خدا اندیشمندان اسلامی در "همایش حج در پویه تاریخ " سخنرانی های خود را در  سطح عالی ارایه کردند.

شنوندگان عزیز یادآور می­شوم که خانم ناهیده کلاشی عضو کمیته علمی همایش و استاد زبان روسی دانشگاه الزهرا با ما صحبت کردند.

همایش واقعا جالب و مفیدی بود. بنده بالشخصه چیزهای جدید زیادی یاد گرفتم. همایش به زبان­ های فارسی،عربی و انگلیسی برگزار شد. سخنرانان ایرانی همایش از دانشگاه های سراسر ایران، از جمله دانشگاه الزهرا، دانشگاه تهران، دانشگاه اصفهان، دانشگاه شیراز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین، دانشگاه باهنر کرمان، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم)، دانشگاه صنعتی اراک، دانشگاه پیام نور مرکز تحقیقات قم، دانشگاه لرستان، دانشگاه شهید بهشتی و دیگر مراکز علمی و آموزشی جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند. درمیان پژوهشگران چهره­ هایی همچون حجت الاسلام دکتر رسول جعفریان، استاد علی محمد ولوی، دکتر محمد تقی امامی، دکتر لیلا نجفیان و دیگر اندیشمندان حضور داشتند. سخنرانان بعد از بررسی منشور سفرنامه پیروان ادیان مختلف، بطور جامع براساس مبانی اسناد بایگانی شده به موضوع حج  در دوره های تاریخی مختلف پرداختند. تنی چند از سخنرانان به ایراد سخنرانی درباره سفر زیارتی خود به اماکن مقدس شیعه نشین مسلمانان در شهر نجف و کربلا و همچنین به شهر مشهد در ایران پرداختند. این همایش صرفا در قالب دیدار اندیشمندان انجام گرفت و عاری از گرایش های سیاسی بود. اما ناگفته نماند که نمی توان از تآثیر بزرگی که حج در جغرافیای سیاسی کشورهای منطقه دارد، چشم­ پوشی نمود. نطق خانم فاطمه السلامی از شهر نجف عراق بسیار واضح و سرشار از عاطفه بود که مستقیما اشاره داشت به اینکه وهابیون در جریان سلسله بمب گذاری های داعش به هنگام زیارت شیعیان از مکان های مقدس در عراق  نقش بارزی داشتند. قربانیان این بمب گذاری در عراق تنها در سال 2016 بیش از صد نفر گزارش شدند. در ادامه سخنرانی به  مشکلات ایجاد شده توسط کشور عربستان در ارتباط با حج مسلمانان اشاره شد، که منجر به حوادث دلخراشی در موسم برگزاری حج در عید سعید قربان و ازدحام وحشتناک زائران در حج سال 2015 که منجر به شهادت هزاران زائر خانه خدا شد و موجبات نارضایتی سازمان حج را فراهم کرد.

درجمع شرکت کنندگان همایش در دانشگاه الزهرا خانم زیلیا خبیبولینا مورخ مذهبی مدیر موسسه تحقیقات  کوزیف در شهر اوفا نیز حضور داشتند، زیلیا رشیتونا دکترای علوم تاریخ که بیش از ده سال به بررسی مشکلات حج در بین مسلمانان باشقیرستان و تمامی اورال جنوبی پرداخته است. در این همایش ایشان با انگلیسی سلیس و روان به تجزیه و تحلیل دقیق شرکت در حج مسلمانان جنوب اورال پرداخته و سخنرانی نمودند. بعد از اتمام همایش و بازگشت ایشان از ماموریت به کشورشان، جویای نظرات ایشان در رابطه با همایش شدم. ایشان اشاره به محرز بودن میزان اهمیت همایش "حج در پویه تاریخ" انجام گرفته در دانشگاه الزهرا  نمودند.

-         حج از اهمیت عظیمی در بین مسلمانان جهان برخوردار است. اولا به جای آوردن فریضه حج یکی ازاصول پنج گانه اسلام و آرزوی هر مسلمانی است. عبادت مسلمانان در هر ساعت از شبانه روز در نهایت به خانه کعبه وصل می­شود (کعبه قبله مسلمانان است). ثانیا در دین اسلام موسسات دینی خاصی که در راس آن چهره های روحانی حضور داشته باشند، وجود ندارد وحج نقش ایده ال سیاسی مهمی در جامعه مسلمانان دارد. اجتماع سالانه مسلمانان در مکه، صرف نظر از محل سکونت پیروان این دین، تعلق داشتن به شخص یا جریانی خاص و جایگاه اجتماعی یا جهانی آنها، به طور کلی دین واحد آنها را به نمایش می­گذارد. درک واقعیت " امت جهان اسلام " در زمان حج  به واقعیت تبدیل می شود. در حال حاضر در کشورهای مختلف اسلامی موانع عدیده ای بر سر راه افرادی که تمایل به تحقق علایق خود در حوزه علمی دارند قرار داده شده است و برای بنده شرکت در این همایش که کشوری اسلامی برگزار کننده آن است حائز اهمیت است. اندیشمندانی از عراق، لبنان، ایران و دیگر کشورهای شرقی به تفسیر نقش حج در گسترش تمدن اسلامی در طول تاریخ پرداخته اند. در مورد مناسک مذهبی حج، منابع تاریخی، مفسران حج ، نویسندگان مشرف شده به سفر مذهبی حج به مکه صحبت شد. همچنین در این همایش به میزان اهمیت سیاسی حج و نقش اسلام در دنیای امروزی پرداخته شد.

-         همایش در سطح  بالای علمی برگزار شد و بنده فرصت را غنیمت شمرده و می­ خواهم مراتب تشکر خود را از برگزار کنندگان این همایش: دکتر شهلا بختیاری، دکتر هدیه تقوی، ناهیده کلاشی و دیگر کارکنان دانشگاه اعلام کنم. از خانم آئیدا سوبولیوا بخاطر مطالب جالبی که در رابطه با اقدامات علمی خود فرستاده بودند تشکر ویژه می­ کنم. این همایش برای بنده امکان پژوهش دوباره درباره اهمیت جایگاه حج  فراهم نمود. به همین دلیل بنده در رابطه با موضوع "اهمیت جایگاه حج“ و همکاری با اندیشمندان ایرانی و دیگر کشورهای اسلامی به طراحی پروژه های علمی دراز مدت روی آوردم.

-          یادآور می­ شوم خانم زیلیا خبیبولینا که به عنوان شرکت کننده در همایش بین المللی "حج در پویه تاریخ" که دانشگاه الزهرا برگزار کننده آن بود، حضور داشتند، عضو هیئت علمی موسسه اوفیمسکی تحقیقات قوم شناسی فرهنگستان علوم روسیه می باشند. در گزارشات بعدی خود به طور مفصل تر در رابطه با این موسسه آموزش عالی بخصوص بخش اختصاصی بانوان آن، صحبت خواهیم کرد. ضمنا، لازم به یادآوری است که، دانشجویان دانشگاه الزهرا بطور جدی و در سطح بسیار خوبی در حال یادگیری زبان روسی  می باشند.

 آئیدا سوبولیوا. خدا نگهدار. به امید دیداری دوباره.

http://parstoday.com/ru/news/iran-i65428

ترجمه: مهناز درویشی- دانشجوی ترم 6 زبان روسی

تعداد مشاهده خبر: (299)
کد خبر: 364
  • ترجمه گزارش خبرگزاری پارس تودی راشین از همایش بین المللی" حج در پویه تاریخ" و مصاحبه با ناهیده کلاشی

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر کد امنیتی :
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو اخبار