دوشنبه 30 مرداد 1396
اخبار دانشکده
23

حضور و ارائه مقاله خانم دکتر پناهی در ششمین کنگره سراسری ادبیات پایداری در دانشگاه باهنر کرمان

حضور و ارائه مقاله خانم دکتر پناهی در ششمین کنگره سراسری ادبیات پایداری در دانشگاه باهنر کرمان

ششمین کنگرة سراسری ادبیات پایداری در روزهای 10-11 اسفند ماه سال 1395 برگزار شد.

این همایش هر دوسال یک بار با ابتکار دانشگاه شهید باهنر در کرمان برگزار می شود و امسال ششمین آن برگزار شد.

 افتتاحیه با تشیع هجده شهید گمنام از سالن افتتاحیه تا مسجد دانشگاه بر روی دستان استادان و دانشجویان و با چشمانی  اشکبار برگزارا شد. همچنین از کتاب " آن  بیست و سه تن"  رونمایی شد.

همایش با سه  نشست تخصصی و ارائه  مقاله  برگزار شد. استادان و دانشجویان با ارائه مقالات تخصصی و ارزنده  به غنایی علمی آن افزودند .

مقالة  " تحلیل و بررسی متنی سروده های انگیزشی  در نخستین  سالهای  دفاع مقدس" ( 1359 -1363) که مشترکاَ با خانم سپیده یگانه، استادیار گروه ادبیات فارسی دانشگاه الزهرا  تدوین شده بود، توسط دکتر پناهی  به صورت سخنرانی ارائه شد.  در مقدمة این سخنرانی  دکتر پناهی  برلزوم  تقویت گونة ادبی ادبیات دفاع  مقدس  تاکید کرد.  زیرا ادبیات آینة  هرعصری است. چنانکه ادبیات نئوکلاسیک  به مقتضای دورة خود پدید آمد و تحصیل کرده های  مدارس اروپایی ، شعر نو وسپیده و..  را رقم زدند و در کشورهای عربی، مهاجرت ادبیان به آمریکا، ادبیات مهجر را پدید آورد و اشغال فلسطین، ادبیات مقاومت را آفرید ، هشت سال جنگ تحمیل شده بر  ایران ، ادبیاتی را پدید آورد که با خون جوانان ما رنگ گرفت و گونه  یا نوعی خاص از ادبیات را پدید آورد . ادبیاتی که از پایداری و عرق میهنی و اسلامی  ملّت  ایران  سخن می گوید.

پرداختن علمی  به اینگونة ادبی از وظایف ملّی و علمی دانشگاهیان است. چنانکه امام خمینی(ره) فرمودند مبدأ همة  تحولات دانشگاه است و مقام معظم رهبری نیز به بردن این گونة ادبی به دانشگاه تأ کید فرمودند.

به هرروی پس از انجام سخنرانی ها در روز اول با انتخابات اعضای هیأت عمی دانشکده ادبیات آن دانشکده ، شعبة انجمن استادان در آن دانشگاه افتتاح شد و در پایان روز دوم نیز گروه تخصصی ادبیات دفاع مقدس انجمن استادان افتتاح گردید.

 همچنین در روز پایانی همایش سرفصل دروس ادبیات دفاع مقدس در مقطع کارشناسی ارشد بازنگری شد و به تصویب استادان رسید و برای ارجاع به وزارت علوم آماده گردید.

تعداد مشاهده خبر: (192)
کد خبر: 336
  • حضور و ارائه مقاله خانم دکتر پناهی در ششمین کنگره سراسری ادبیات پایداری در دانشگاه باهنر کرمان

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر کد امنیتی :
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو اخبار