دوشنبه 30 مرداد 1396
اخبار دانشکده
23

حضور اعضای هیئت علمی گروه زبان شناسی در دومین نشست سراسری مدیران گروه های زبان شناسی کل کشور

حضور اعضای هیئت علمی گروه زبان شناسی در دومین نشست سراسری مدیران گروه های زبان شناسی کل کشور

این نشست در تاریخ 20 اردیبهشت 1396 با حضور نمایندگانی از دانشگاه ­های مختلف در دانشگاه شیراز برگزار شد. در این نشست خانم دکتر حق­ بین به عنوان رییس کارگروه تخصصی زبان­ شناسی در وزارت علوم، خانم دکتر قطره به عنوان مدیر گروه زبان ­شناسی دانشگاه الزهرا(س)، و خانم دکتر نوربخش به عنوان مسئول تدوین سرفصل گرایش زبان شناسی حقوقی در این نشست حضور داشتند. در پایان این نشست و پس از گفتگو و تبادل نظر، بیانیه­ ای به شرح زیر صادر شد:

1.       با توجه به پیشرفت­ های علم زبان­ شناسی در یک­صد سال اخیر و ایجاد زمینه­ های مشترک پژوهشی و آموزشی در فضاهای میان زبان­ شناسی و سایر رشته­ ها، بر ضرورت و توجه به حوزه­ های کاربردی و میان­ رشته­ ای در برنامه­ ریزی درسی مانند آموزش زبان فارسی، ترجمه، دستورنویسی، فرهنگ­ نویسی و غیره از یک سو، و میان­ رشته­ ای­ ها مانند زبان­ شناسی اجتماعی، زبان­شناسی روان­شناختی، زبان­شناسی حقوقی، و زبان شناسی رایانشی از سوی دیگر، تأکید می ­گردد.

2.       به منظور اولویت بخشی به کیفیت آموزش، ضروری است همه گروه­ های آموزشی نظارت و کنترل جدی بر کمیت جذب دانشجو به ویژه در مقطع دکتری داشته باشند و از تربیت انبوه دانش ­آموختگان با مدرک تحصیلی دکتری و احیاناً فاقد توانمندی علمی اجتناب کنند.

3.       با توجه به اهمیت ملی و مرجعیت علمی ایران در رشتۀ زبان­ های باستانی، بر ضرورت بازنگری و توجه به رویکردهای نوین در شیوۀ آموزش و نوع مواد درسی در رشتۀ زبان ­های باستانی تأکید می­ گردد.

4.       بر اهمیت و اولویت گسترش کیفی و کمی رشتۀ آموزش زبان فارسی چه در داخل و چه در خارج از کشور تأکید می­ گردد.

در خاتمه نیز اعضای شرکت ­کننده در این نشست، خواستار برقراری ارتباط با سازمان سمت به منظور جلب همکاری بیشتر در چاپ و نشر منابع درسی رشته­ های ذی­ربط شدند.

همچنین مقرر شد این نشست در سال آینده در یکی از دانشگاه­ های تهران برگزار شود، که گروه زبان­ شناسی می ­تواند در صورت موافقت دانشگاه برای میزبانی نشست اعلام آمادگی کند.

تعداد مشاهده خبر: (163)
کد خبر: 1372
  • حضور اعضای هیئت علمی گروه زبان شناسی در دومین نشست سراسری مدیران گروه های زبان شناسی کل کشور
  • حضور اعضای هیئت علمی گروه زبان شناسی در دومین نشست سراسری مدیران گروه های زبان شناسی کل کشور

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر کد امنیتی :
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو اخبار