۱۳۹۸ يکشنبه ۲۹ ارديبهشت
گزارش سومین نشست تخصصی ادبیات و انقلاب اسلامی با عنوان« تئاتر و انقلاب اسلامی» در دانشکده ادبیات
ارسال شده در تاریخ 1397/02/29
ساعت 12:59
سومین نشست تخصصی ادبیات و انقلاب اسلامی با عنوان «تئاتر و انقلاب اسلامی»به پیشنهاد دکتر سپیده یگانه، استادیار گروه زبان و ادبیات فارسی و موافقت گروه و معاونت پژوهشی، با حضور حسین مهکام (کارگردان و فیلم نامه نویس) مورخ 97/2/26 ساعت 13:30 ـ 15 در محل تالار حافظ دانشکدة ادبیات برگزار شد.
حسین مهکام ابتدا نگاهی جریان شناسانه به تئاتر پیش از انقلاب و حمایت حکومت از تئاترهای ترجمه و انزوا و محدودیت تئاتر تألیفی داشتند و در این میان از محمد آستیم و عباس نعل بندیان به عنوان سردمداران تئاتر تألیفی دورة مذکور یاد کردند. پس از انقلاب احیای تئاتر همزمان با رخداد جنگ عراق علیه ایران روی می دهد و دارای بن مایه های ضداستبدادی، تمایلات چپ گرایانه با صبغة دینی و برائت از کمونیسم بود. با تشکیل حوزة هنری نسل جدیدی عرصة نمایش نامه نویسی پا گذاشتند که موجب رونق تئاتر تألیفی پس از انقلاب شدند. جریان سومی نیز در این میان متصور است که عبارت است از: تئاتر تألیفی با زبان آرکائیک که بهرام بیضایی، علی رفیعی، مهدی فتحی، علی نصیریان و ... از آن جمله اند که اگر چه تئاتر فرهیخته ارزیابی می شد اما موجبات گسستی را میان مخاطب و تئاتر فراهم آورد.
در ابتدای دهة 80 شمسی نمایشنامه نویسانی چون محمدرضا رحمانیان، محمد چرمشیر، نغمه ثمینی منظرهای نوینی بر تئاتر تألیفی معاصر گشودند؛ هر چند که در انتهای همان دهه، تئاترهای ترجمه دوباره بر تألیفات پیشی گرفت.
هم اکنون نسل پنجم تئاتر انقلاب مضامین اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را دست مایه ی نمایشنامه های خود قرار داده اند و مخاطبان خاص خود را یافته¬اند.

ارسال کننده:
تعداد بازدید:89
تصاویر مرتبط:

  • گزارش سومین نشست تخصصی ادبیات و انقلاب اسلامی با عنوان« تئاتر و انقلاب اسلامی» در دانشکده ادبیات_1
  • گزارش سومین نشست تخصصی ادبیات و انقلاب اسلامی با عنوان« تئاتر و انقلاب اسلامی» در دانشکده ادبیات_2
  • گزارش سومین نشست تخصصی ادبیات و انقلاب اسلامی با عنوان« تئاتر و انقلاب اسلامی» در دانشکده ادبیات_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
گروه زبان و ادبیات فارسی
دانشگاه الزهرا
 تهران،خیابان ده ونک،دانشگاه الزهرا،دانشکده ادبیات
 adabiat[at]alzahra.ac.ir
کدپستی : 1993893973 تلفن : 982188048038+
فاکس :
982188048038+
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.