۱۳۹۷ يکشنبه ۲۸ بهمن
حضور دو عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات در همایش ملی «زن در پهنه فرهنگ و تمدن غرب ایران» در سنندج
ارسال شده در تاریخ 1397/02/01
ساعت 14:13
همایش ملی «زن در پهنه فرهنگ و تمدن غرب ایران» در روزهای 29 و 30 فروردین ماه 97 در دانشگاه سنندج برگزار گردید. این همایش که با هدف بررسی و تبیین جایگاه و نقش تاریخی زنان، توجه به سطح آگاهی و دانش زنان و هویت فردی و اجتماعی آنان در تاریخ مناطق غربی ایران صورت گرفت، مقالات متعدد و متنوعی در حوزه های نظری به طور کلی و حوزه های تاریخی، اجتماعی و مردم شناسانه به طور خاص در برداشت. دو مقاله از مجموع مقالات پذیرفته شده توسط اعضای هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه الزهراء(س) خانم دکتر فصیحی و دکتر تقوی ارائه گردید. 
مقاله « زن کرد و فمنیسم پسا استعماری» توسط خانم دکتر فصیحی ارائه شد. این مقاله ضمن اشاره به حوزه ی نظری در مطالعات زنان و توضیح پیرامون شاخص های مطالعات پسا استعماری، اهمیت این رویکرد را در مطالعات زنان به ویژه در تاریخ های محلی از جمله حوزه زنان کرد برجسته ساخت. ایشان تاکید کرد که استفاده از این رویکردهای با توجه به کمبود منابع در خصوص زنان این منطقه می تواند به خوانش جدید از اسناد و مدارک موجود زنان کمک کند و پرتوی بر فعالیت های فراموش شده زنان و جایگاه تاریخی زنان کرد بیفکند. 
مقاله دوم با عنوان « نقش زنان در مناسبات اجتماعی ایلی ایلام » توسط دکتر تقوی ارائه شد. در این مقاله نقش زنان و اهمیت جایگاه آنان در تصمیم گیری کلان قبیله ای، حضور زنان قدرتمند و صاحب نفوذ در میانجیگری ایلات، حضور پر رنگ آنان در برگزاری مراسم و آیین های اجتماعی و محلی با ارائه نمونه های مستند و... را مشخص شد. 

ارسال کننده:
تعداد بازدید:69
تصاویر مرتبط:

  • حضور دو عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات در همایش ملی «زن در پهنه فرهنگ و تمدن غرب ایران» در سنندج_0
  • حضور دو عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات در همایش ملی «زن در پهنه فرهنگ و تمدن غرب ایران» در سنندج_1

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
گروه تاریخ
دانشگاه الزهرا
 تهران،خیابان ده ونک،دانشگاه الزهرا،دانشکده ادبیات
 adabiat[at]alzahra.ac.ir
کدپستی : 1993893973 تلفن : 982188048038+
فاکس :
982188048038+
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.