۱۳۹۷ جمعه ۲۳ آذر
امكانات دانشگاه الزهرا و جاذبه هاي اطراف
 مركز همايشهاي بين المللي دانشگاه 
اين مجموعه كه به لحاظ طراحي و امكانات سمعي بصري از مجهزترين سالنهاي برگزاري همايش در كشور است؛ در سال 1395 آماده بهره برداري گرديد و شامل سالن هاي متعدد مي باشد.
متراژ اين مجموعه 3670 متر مربع است و داراي تالار اصلي با ظرفيت 624 نفر و تالار فرعي با ظرفيت 94 نفر است. 
در كنار اين تالارها ضمن در نطر گرفتن مكانهايي جهت برگزاري غرفه هاي نمايشگاهي ، 3 سالن گردهمايي با ظرفيت هاي 84 نفر، 65 نفر و 55 نفر نيز وجود دارد.
 
 
 
سالن دكتر توراني
اين سالن همزمان با سالروز آزادسازي خرمشهر در 1386 افتتاح گرديد؛ مجهز به امكانات سمعي و بصري بوده و داراي 250 نفر طرفيت مي باشد. هم چنين مجهز به مكاني جهت برگزاري نمايشگاههاي تخصصي است.
 
نگارخانه مصلي نژاد
اين نگارخانه كه در طبقه همكف دانشكده علوم اجتماعي و اقتصادي واقع گرديده؛ توسط بنياد فرهنگي مصلي نژاد احداث گرديده و در ارديبهشت ماه 1393 همزمان با افتتاح اين دانشكده و با حضور آقاي دكتر عباس مصلي نژاد فعاليت خود را آغاز نمود.
 
نگارخانه كمال الدين بهزاد
نگارخانه تخصصي كمال الدين بهزاد با سه سالن مجزا جهت ارائه آثار در بلوار كشاورز تهران واقع گرديده و در تير ماه سال 1382 افتتاح گرديد. اين مجموعه جهت برگزاري نمايشگاه هاي هنرهاي تجسمي، ورك شاپ هاي هنري و جلسات نقد و بررسي نمايشگاه هاي هنري طراحي گرديده و از همان ابتداي فعاليت تاكنون آثار بسياري از هنرمندان در آن به نمايش گذاشته شده است. 
 
سفره خانه سنتي ترمه
يكي از كهن ترين و زيباترين مكان¬هايي كه دانشگاه الزهراء به دارا بودن آن افتخار مي كند رستوران سنتي ترمه است كه در دوره جنگ جهاني دوم كارخانه ريخته گري قطعات پل ورسك بوده و بعد از خروج آلمان ها اين مكان جزء دارايي شركت راه آهن باقي ماند و پس از الحاق اين اراضي به دانشگاه الزهرا (س) در سايت شرقي آن واقع شده است. اين مكان پس از مرمت و بدون هيچ گونه تغيير در بافت كلي آن مبدل به سفره خانه سنتي گرديد.                 
  
 
مقبره مستوفي‌الممالك
مقبره مستوفي الممالك در داخل دانشگاه الزهرا (س) قرار دارد و از قديمي‌ترين ساختمان‌هاي اين دانشگاه محسوب مي شود كه مستوفي‌الممالك و برخي از اعضاي خانواده وي در آن آرميده‌اند.
ميرزا حسن فرزند ميرزا يوسف آشتياني بود. (13 مهر 1254 برابر 5 رمضان 1292 ه‍. ق. آشتيان - 6 شهريور 1311 تهران)، خاندان او بيش از يك قرن مقام و لقب مستوفي‌الممالكي (وزير دارائي) داشتند. تحصيلات را در خانه و زير نظر معلمين خصوصي آغاز كرد. در سال 1301 از طرف شاه لقب مستوفي‌الممالك گرفت و دو سال بعد، پس از درگذشت پدرش، تمام مشاغل ميرزا يوسف را به ارث برد. ميرزا هدايت‌الله وزير دفتر (پسر عموي پدرش) پيش‌كاري او را در اداره امور برعهده داشت. مستوفي در هنگام درگذشت ميرزا يوسف، بيش از دوازده سال نداشت ولي شاه به احترام پدرش او را «آقا» خطاب مي‌كرد.
ميرزا حسن مستوفي‌الممالك معروف به «آقا»، يكي از مردان سياست ايران بود كه چند دوره نخست‌وزير ايران در دوره قاجار و دوره رضا پهلوي شد. اين مقبره ملك شخصي بوده و از آن خانواده مستوفي الممالك است.  
 
 
كافه واگن دانشگاه الزهرا (س)
در دانشگاه الزهرا (س) پشت گلستان چهار خوابگاه، با يك واگن قطاري مواجه مي شويد كه به گفته كارشناسان، از قديمي‌ترين واگن‌هاي ايران است و از آن براي آموزش دانشجويان راه‌آهن استفاده مي‌كردند. البته آوردن چنين واگن بزرگي آن¬ هم به منطقه‌اي از تهران كه از ريل آهن خبري نيست مايه بسي شگفتي است.
در سال 1394 به همت مسئولان و به منظور رفاه دانشجويان اين واگن و قطار به كافه واگن تبديل شد و در آن انواع نوشيدني و غذاهاي سرد سرو شده و بدين ترتيب در محيطي صميمي خاطرات دلنشيني براي دانشجويان رقم مي خورد.
 
 
 
 امامزاده قاضي الصابر
بقعه متبركه امامزاده ابوالقاسم قاضي صابر در ده ونك مجاور دانشگاه الزهرا (س) واقع شده‌ است. به نقل از نهايه الاعقاب آن حضرت در همان روستا متولد گرديد و در علم نيز كمال امتياز را داشته و بنا بر زيارتنامه موجود از نوادگان امام زين العابدين است. بقعه ايشان در سال 1302 ه. ق به وسيله مرحوم ميرزا يوسف مستوفي الممالك صدر اعظم ناصر الدين شاه قاجار ساخته شد كه سنگ مرمر با خطوط و اشعار شيوا و ضريح چوبي و تزيينات كاشيكاري و حسن سليقه فراوان در آن بكار برد. اين مكان زيارتي در يكي از كوچه‌هاي قديمي ده ونك به نام كوچه امامزاده قرار دارد. ساختمان از خشت و گل بوده و بيش از 700 سال قدمت دارد. تا زمان قاجار، به دليل جنگ‌ها و حوادث گوناگون طبيعي مخروبه بود و در زمان ناصرالدين شاه مرمت و به مرور به صورت آجري بازسازي ‌شد.
از نظر سنديت و اعتبار و اصل و نسب اين امامزاده در رده نهم و از نظر تاريخي در ميان امامزاده‌هاي ديگر در ردة چهاردهم قرار دارد. بناي امامزاده هشت ضلعي است و از نظر ساختاري شباهت بسياري به خانه حضرت علي (ع) در كوفه دارد. در حياط امامزاده هم چند نفر مدفون شده‌اند، از جمله عده‌اي از كساني كه متولي آستان بوده‌اند.
 
 
 
بوستان باغ ايراني
باغ و عمارت ميرزا حسن خان مستوفي الممالك مربوط به دوره قاجار است و با مساحتي حدود 3.4 هكتار در محدوده شهرداري منطقه 3 تهران در محله ده ونك واقع شده و بر اساس الگوي باغ ايراني طراحي گرديده است. كه با قدم زدن در كوچه پس كوچه هايش يادي از گذشته هاي نه چندان دور تهران مي كنيد. عمارت ها و خانه باغ¬هاي قديمي يادآور آرامش و صفاي مردم آن، از زيبايي¬هاي محله هاي قديمي تهران هستند.
اين اثر در سال 1381 به‌ عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
باغ ايراني در سال 1391 پس از آماده سازي، نام آن با تصويب اعضاي شوراي شهر به پاس قدرداني از زحمات چندين ساله مهندس مختاري، مديرعامل سازمان پاركها به نام "بوستان مهندس علي محمد مختاري" تغيير نام پيدا كرد. تا به يكي از جاهاي ديدني تهران بدل شود.اين باغ در نزديكي دانشگاه و در محدوده ده ونك واقع شده است.
 
 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1395/09/01
تعداد بازدید:
15075
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.